Chiny kolonizują Polskę

Państwu Środka nie udało się w Polsce z autostradami to teraz próbuje nas skolonizować inwestując w Polsce w budowę infrastruktury energetycznej. Ostatnio państwowe chińskie firmy wygrały w Polsce 6 przetargów właśnie w budowie infrastruktury energetycznej.

W ostatnich dniach, w grudniu 2015 roku, chińskie firmy wygrały dwa przetargi budowlane, ogłoszone przez operatora sieci przesyłowej Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przypomina Andrzej Wilamowski Elektrix. Pierwszy przetarg to budowa 67-kilometrowej linii wysokiego napięcia 400 kV Chełm-Lublin. Przetarg wygrała chińska firma Sinohydro, państwowe przedsiębiorstwo hydroenergetyczna. Za wykonanie tej inwestycji Sinohydro dostanie od PSE 155 mln zł.

Drugi przetarg, na budowę „stacji 400/110 kV Gdańsk Przyjaźń wraz z wprowadzeniem linii Żarnowiec – Gdańsk Błonia”, wygrała firma Pinggao, która należy do państwowego koncernu State Grid Corporation of China (chińskiego odpowiednika Polskich Sieci Elektroenergetycznych), największej firmy energetycznej na świecie (333 mld dolarów przychodów w 2014 r. i 1,6 mln pracowników), przebojem zdobywa polski rynek. Dodajmy, że Pinggao wygrało już pięć przetargów PSE, na łączną sumę ponad 600 mln zł.

Jeśli chińczykom uda się zrealizować kilka dużych inwestycji w Polsce, to –może im to otworzyć wrota do całego europejskiego rynku budowlanego. Koncerny z Chin zdobywały dotąd zagraniczne kontrakty budowlane głównie w biedniejszych krajach, w Afryce i Azji. Wielki rynek Unii Europejskiej jest jednak dla nich  o wiele bardziej atrakcyjny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *